“Живеехме бедно. Често се карахме. Тенджерата, пълна с взаимното ни раздразнение, тихо къкреше на слаб огън ...из "Резерватът”
“Отровата на неспособността да простим, макар да се приема на малки дози с годините, накрая ни убива.”
“Понякога постигаме в себе си тихо щастие, като се заглеждамЕ в птиците, цветята и въобще в природата, и ни се струва, че навлизаме в един чудесен свят, някаква еманация на зримата реалност, в която е скрит смисълът на света и на човека.”
“Отиваш си! Тихо! На пръсти! Напускаш живота ми с лекота. Не, не сънувам. Въпроси задавам с мълчаща уста. Няма какво да говорим. Говорим ли? Всъщност мълчим. Някак шума на тополите превръща словата ни в грим. Няма да моля. Мълча си. Сърцето ми свито кърви. Сега те разбирам, не споря. Но ти си отивай! Върви! Заринат във куп измишльотини, стъпките чувам, без звук. Оглозгани чувства се носят във въздуха. Лъха на студ. Нищо, че слънчева жега камък навън разтопява. Изпращам те с поглед, тъй нежен - май само това ми остава." - "Отиваш си тихо" - Камен Илиев”
“Голямата библиотека винаги ми е напомняла напластяванията във въглищна мина, пълна с фосили, отпечатъци и предположения. Тя е хербарият на чувствата и страстите, стъкленицата, в която се съхраняват изсушените екземпляри на всички човешки същества”
“...една жена с плаха усмивка и плавни движения, с архаичната маска на босонога слугиня с разпуснати коси тихо и свенливо моли да я пусна в моето ultimum moriens, т. е. в сърцето си, там се оглежда с мила и любопитна усмивка, докосва всичко с нежна ръка, тук-таме забърсва праха, проветрява застоялите кътчета, изхвърля едно-друго и на мястото нарежда собствените си вещи, настанява се изящно, акуратно и неотразимо, докато накрая осъзнавам, че съм напълно изтикан оттам и потиснат, като чужденец в изгнание, обикалям собственото си сърце, което ми се мержелее в далечината със затворени врати, както нечий топъл дом за бездомника; и доста често успявам да се нанеса обратно само ако се върна с друга жена под ръка и я настаня там.”